Наявні способи ліквідації забруднень нафтою та нафтопродуктами

Існують різни методи,способи, технології знешкодження: термічні, хімічні, термохімічні, механічні, санаційні, біологічні і мікробіологічні, захоронення.

Існуючі методи та технології, які застосовуються для ліквідації наслідків нафтозабруднень, фактично не запобігають забрудненню навколишнього середовища, а обмежуються тільки видаленням нафтопродуктів з використанням різних сорбуючих матеріалів як природного походження, так і синтетичних.

Практичний досвід доводить, що звичайні абсорбенти створюють великі ускладнення при їх застосуванні. Нафтопоглинаючі абсорбенти при збиранні шару нафти та нафтопродуктів утворюють багато кілограмові конгломерати нафта – абсорбент, які досить важко зібрати з поверхні води або ґрунту.

Найбільш екологічно ефективними (природними) є методи знешкодження  (біодеструкції вуглеводнів до кінцевих безпечних сполук) забруднень нафтопродуктами різного походження, що забезпечують знешкодження безпосередньо у місцях виникнення нафтозабруднень без переміщення забруднених мас та без застосування  пожежонебезпечних сорбуючих компонентів, які потребують подальшого видалення з метою подальшої утилізації чи знешкодження.

Однією із найбільш перспективних технологій очищення нафтозабруднених ґрунтів вважається інтродукція в ґрунт різних комплексів мікроорганізмів, що мають підвищену здатність до біодеструкції тих чи інших вуглеводневих компонентів нафти і нафтопродуктів. Єдиним реальним в даний час способом боротьби з наслідками розливу нафти і нафтопродуктів є комплекс робіт, що включає механічне або фізико-хімічне видалення розлитих нафтопродуктів з подальшим очищенням ґрунту від залишкової нафти біологічними методами за допомогою біодеструкції нафтоокислюючими мікроорганізмами.